ثبت هانا

مشاوره رایگان: ۴۴۲۸۸۳۶۰ (۹۸۲۱+)


مبارزه با پولشویی

مبارزه با پولشویی امری حیاطی در هر اقتصادی میباشد. در این مطلب شما را با میارزه با پولشویی در ایران و قوانین مبارزه با پوشویی آشنا میکنیم.

الف- قانون: قانون مبارزه با پولشویی – مصوب ۱۳۸۶-

ب- ارباب رجوع : مشتری و یا هر شخص اعم از اصیل، وکیل یا نماینده ی قانونی که برای برخورداری از خدمات ، انجام معامله ، نقل و انتقال وجوه و اموال گران قیمت ( نظیر طلا، جواهرات، عتیقیه و آثار هنری گرانبها و غیره) به اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول قانون مراجعه می نماید.

ج- شناسایی اولیه: تطبیق و ثبت مشخصات اظهار شده توسط ارباب رجوع با مدارک شناسایی و در صورت اقدام توسط نماینده یا وکیل علاوه بر ثبت مشخصات وکیل یا نماینده ، ثبت مشخصات اصیل.

د- شناسایی کامل: شناسایی دقیق ارباب رجوع به هنگامه ی ارائه ی خدمات پایه به شرح مذکور در بندهای (د) و (ه) ماده ی (۳) این آیین نامه.

ه- موسسات اعتباری : بانک ها ( اعم از بانک های ایرانی و شعب و نمایندگی بانک های خارجی مستقر در جمهوری اسلامی ایران)، موسسات اعتباری غیر بانکی ، تعاونی های اعتبار، صندوق های قرض الحسنه ، شرکت لیزینگ ، شرکت سرمایه پذیر، صرافی ها و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که امر واسطه گری وجوه اقدام می نمایند.

و- معاملات و عملیات مشکوک: معاملات و عملیاتی که اشخاص با در دست داشتن اطلاعات و یا قراین و شواهد منطقی ظن پیدا کنند که این عملیات و معاملات به منظور پولشویی انجام می شود.

تبصره – قراین و شواهد منطقی عبارت است از شرایط و مقتضایی که یک انسان متعارف را وادار به تحقیق در خصوص منشاء مال و سپرده گذاری یا سایر عملیات مربوط می نماید. برخی از این عملیات و معاملات مشکوک عبارتند از:

  • معاملات و عملیات مالی مربوط به ارباب رجوع که بیش از سطح فعالیت مورد انتظار وی باشد.
  • کشف جعل، اظهار کذب و یا گزارش خلاف واقع از سوی ارباب رجوع قبل یا بعد از آنکه معامله ای صورت گیرد و نیز در زمان اخذ خدمات پایه.
  • معاملاتی که به هر ترتیب مشخص شود ذینفع واقعی حداقل یکی از متعاملین ظاهری آن شخص یا اشخاص دیگری بوده اند.
  • معاملات تجاری بیش از سقف مقرر که با موضوع فعالیت ارباب رجوع و اهداف تجاری شناخته شده از وی مغایر باشد.
  • معاملاتی که اقامتگاه قانونی طرف معامله در مناطق پر خطر ( از نظر پولشویی) واقع شده باشد.
  • معاملات بیش از سقف مقرر که ارباب رجوع، قبل یا حین معامله از انجام آن انصراف داده و یا بعد از انجام معامله بدون دلیل منطقی نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید.
  • معاملاتی که طبق عرف کاری اشخاص مشمول، پیچیده، غیر معمول و بدون اهداف اقتصادی واضح می باشد.

ز- سقف مقرر : مبلغ یکصد و پنجاه میلیون ( ۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال وجه نقد یا معادل آن به سایر ارزها و کالای گرانبها هیات وزیران در صورت نیاز ، سقف مذکور را با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعدیل خواهد نمود.

ح- وجه نقد: هر گونه مسکوک و اسکناس و انواع چک های که نقل و انتقال آنها مستند نشده و غیر قابل ردیابی باشد، از قبیل چک های عادی در وجه حامل و سایر چک هایی که دارنده ی آن غیر ذینفع اولیه باشد ( از قبیل چک های پشت نویس شده توسط اشخاص ثالث ، انواع چک پول و چک های مسافرتی و ایران چک و موارد مشابه).

ط اشخاص مشمول : تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع مواد (۵) و (۶) قانون از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک ها، موسسات مالی و اعتباری ، بورس اوراق بهادار، بیمه ها، بیمه ی مرکزی، صندوق ها ی قرض الحسنه ، بنیادها و موسسات خیره و شهرداری ها و همچنین دفاتر اسناد رسمی، وکلای دادگستری ، حسابرسان، حسابداران، کارشناسان رسمی و بازرسان قانونی.

ی- مشاغل غیر مالی: اشخاص که معاملات زیادی را به صورت نقدی انجام داده و از نظر پولشویی در معرض خطر قرار دارند از قبیل پیش فروشندگان مسکن یا خودرو، طلا فروشان ، فروشدگان خودرو و فرش های گران قیمت و فروشندگان عتیقه و محصولات فرهنگی گران قیمت.

ک – خدمات پایه : خدماتی که طبق مقررات ، پیش نیاز و لازمه ارائه سایر خدمات توسط اشخاص مشمول می باشد و پس از آن ارباب رجوع به منظور اخذ خدمات مکرر و متمادی به اشخاص مشمول مراجعه می کنند ، نظیر افتتاح هر نوع حساب در بانک ها ، اخذ کد معاملاتی در بورس اوراق بهادر، اخذ کد اقتصادی، اخذ کارت بازرگانی و جواز کسب.

ل- شناسه ملی اشخاص حقوقی : شماره ی منحصر به فردی که براساس تصویب نامه ی شماره ی ۱۶۱۶۹/ت۳۹۲۷۱ ه مورخ۲۹/۰۱/۱۳۸۸ به تمامی اشخاص حقوقی اختصاص می یابد.

م- شماره فراگیر اشخاص خارجی : شماره ی منحصر به فردی که مطابق تصویب نامه ی شماره ی ۱۶۱۷۳/ت۴۰۲۶۶ ه مورخ ۲۹/۰۱/۱۳۸۸ به تمامی اتباع خارجی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران توسط پایگاه ملی اطلاعات اتباع خارجی اختصاص می یابد.

ن- شورا: شورای عالی مبارزه با پولشویی.

س- دبیرخانه : دبیر خانه ی شورای عالی مبارزه با پولشویی به شرح مذکور در ماده ی ( ۳۷).

ع واحد اطلاعات مالی : واحدی متمرکز و مستقل که مسئولیت دریافت، تجزیه و تحلیل ئ ارجاع گزارش های معاملات مشکوک به مراجع ذی ربط را به عهده دارد به شرح مذکور در ماده ی(۳۸).

تعهد نامه رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی

(تعهد نامه مبارزه با پولشویی شخصی)

تعهد نامه مبارزه با پولشویی شخصی

تعهدنامه رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی

(تعهدنامه مبارزه با پولشویی حقوقی)

مبارزه با پولشویی حقوقی

تاکنون ۰ دیدگاه برای "آئین نامه مبارزه با پولشویی" ثبت شده است.